Το καλύτερο ξεκίνημα της τελευταίας τετραετίας στην Euroleague έχει κάνει πλέον ο Ολυμπιακός, που μετά την εντυπωσιακή του εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο μέρος, και τη νίκη επί της Μονακό στο ΣΕΦ με 86-65 το βράδυ της Παρασκευής (5/11) μετράει 6 νίκες σε 8 αγώνες!

Τάιλερ Ντόρσεϊ (18 πόντους), Κώστας Παπανικολάου και Σάσα Βεζένκοβ έκαναν θραύση απέναντι στους Μονεγάσκους του Μάικ Τζέιμς που εγκλωβίστηκε στην άμυνα των γηπεδούχων, με την Μονακό να υποχωρεί στο 4-4.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης τόνισε τα εξής:

«Τους επιτρέψαμε να πετύχουν μερικούς εύκολους πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά και στο πρώτο ημίχρονο γενικότερα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο επιστρέψαμε, ανακάμψαμε και πήραμε τη νίκη. Εγώ είμαι εδώ για να δίνω ενέργεια σε κάθε ματς και αυτό κάνω».

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 58-52, 86-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 18 (4/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 5 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 8 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεζένκοβ 10 (2/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11 (3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 18 (7/9 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 1

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μπέικον 4, Τόμας 2 (1/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 12 (4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μότουμ 2, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 9 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Γκρέι 4 (1), Άντζουσιτς 11 (0/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χολ 11 (5/10 δίποντα, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Τζέιμς 7 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη)