Ένας Ολυμπιακός από τα παλιά νίκησε το βράδυ της Παρασκευής (8/10) στο ΣΕΦ τη Ρεάλ με 74-68 και έκανε το δύο στα δύο στη φετινή Euroleague.

Με τρομερή άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, που ήταν ντέρμπι, αλλά και ένα τεράστιο ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο (πήγε τη διαφορά ακόμα και στο +11 ενώ είχε βρεθεί στη τρίτη περίοδο και στο -5) πήρε μια τεράστια επικράτηση επί της ξακουστής «Βασίλισσας».

Με τον Ντόρσεϊ να χτυπά σε καθοριστικά σημεία και τον Βεζένκοφ να δείχνει ξεκάθαρα πια ότι είναι ο νέος ηγέτης ο Ολυμπιακός υπέταξε την ισπανική υπερδύναμη. Πέραν των δύο προαναφερθέντων «ερυθρόλευκων» μέσα στους διακριθέντες ήταν τόσο ο Παπανικολάου όσο και ο Λαρεντζάκης, του οποίου του βγήκαν ορισμένα ρίσκα σε μεγάλα σουτ.

Αυτή η νίκη έφερε ενθουσιασμό στο Φάληρο, όπου ο κόσμος ήταν αρκετός (7.235 θεατές ανακοινώθηκαν), ανάμεσα τους και ο Βασίλης Σπανούλης, που φυσικά αποθεώθηκε.