Παίζοντας εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και τον Σπανούλη να κάνει όργια σε άμυνα κι επίθεση ο Ολυμπιακός νίκησε 75-61 τη Ζενίτ στο ΣΕΦ, επιστρέφοντας από το -16!

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο -16 (30-46) στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά μετά και μέχρι το 30ό λεπτό, Σακίελ ΜακΚίσικ (13π., 5ρ., 1ασ.) και Σάσα Βεζένκοφ (13π. με 3/6 τρίποντα, 6ρ., 1ασ., 1κλ.) πέτυχαν τους 20 από τους 24 πόντους της ομάδας τους! Στην 4η περίοδο, ο Σπανούλης (16π.) ήταν καθοριστικός πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επιμέρους σκορ 21-5 κι έφτασαν στο τελικό 75-61.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος υποβλήθηκε σε εγχείρηση στον αυχένα και τους Χασάν Μάρτιν και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και με τη δεύτερη αυτή διαδοχική νίκη τους (μετά από αυτή επί του Ερυθρού Αστέρα) βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 17-12.

Επιπλέον, υποχρέωσαν Ζενίτ (κορυφαίος ο Κέβιν Πάνγκος με 20 πόντους και 5/10 τρίποντα) στη δεύτερη διαδοχική ήττα της και 12η στο σύνολο, φέροντας… σύννεφα στην προσπάθειά της να εδραιωθεί στην οκτάδα. Τον αγώνα παρακολούθησε ο Εκτελεστικός Διευθυντής της Euroleague Τζόρντι Μπερτομέου.

Τα δεκάλεπτα:
15-28, 30-41, 54-56, 75-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοφ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ):
Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3