Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 89-83 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Euroleague σε ένα ματς στο οποίο οι “πράσινοι” πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά εν τέλει υποκλίθηκαν στην ποιότητα της ρωσικής ομάδας, που προηγήθηκε με 58-73 στο 32’ και έφτασε στη νίκη.

Παραφωνία για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, που πλήρωσε τις απουσίες της (Μπέντιλ, Όγκουστ και Βουγιούκας εκτός 12άδας), ο Σαντ Ρος με 0/8 σουτ και βεβιασμένα σουτ, ενώ προκλήθηκε κι ένα μίνι επεισόδιο με τον προπονητή του λίγο πριν από το ημίχρονο.

Η ΤΣΣΚΑ είχε 12 επιθετικά, μόλις 7 λάθη και τον Κλάιμπερν καθοριστικό ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ο Νέντοβιτς με 19 πόντους, προσπάθησαν ο Ουάιτ (11 πόντοι) και ο Μποχωρίδης (10 πόντοι, 3 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 10 (5/8 διπ, 7 ρ., 3 ας), Μποχωρίδης 10, Παπαπέτρου 13 (3/8 διπ., 2/6 τριπ., 1/2 βολ., 7 ρ.), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 διπ., 4/5 τριπ., 3/3 βολ., 4 ας), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολ.).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (4 ρ.), Τζέιμς 10 (1/4 διπ., 2/6 τριπ.., 2/4 βολ., 5 ρ.), Χίλιαρντ 14 (4/6 τριπ.), Χάκετ 13 (2/5τρ., 4 ας, 2 κλ.), Στρέλνιεκς 9 (2), Βόιτμαν 5 ( 6 ρ.), Κλάιμπερν 15 (4/6 διπ., 0/2 τριπ., 7/7 βολ., 7 ρ.), Σενγκέλια 6 (4 ρ., 3 ας), Μιλουτίνοβ 6 (6 ρ.), Κουρμπάνοφ 5 (1).