Χαρακτήρα μεγάλης ομάδας δείχνει ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, που κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη σκληρή έδρα της Γαλήνης με 78-75 και σε συνδυασμό με την ήττα του Αιόλου Αγυιάς από την Ολυμπιάδα, ισοβαθμεί πλέον με την Πατρινή ομάδα (ο Προμηθέας ως αναπτυξιακή ομάδα δεν μπορεί να ανέβει).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΑΣΣΑ να εξισορροπεί άμεσα την κατάσταση και στο 10ο λεπτό το σκορ ήταν 17-17. Η Γαλήνη προσπέρασε με 29-23, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ιδανικά και προηγήθηκαν με 32-34, αλλά η Γαλήνη έκλεισε το πρώτο μέρος με σερί 4-0 και στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 36-34.

Η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στο +5 (51-56), πριν ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου έφερε το 54-56 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Το σωματείο της Αμαλιάδας έφτασε μέχρι το +7 στα 38” πριν τη λήξη και έφτασε δια πυρός και σιδήρου στο ροζ φύλλο.

Τρομερό παιχνίδι από τον Σωκράτη Μαναβόπουλο με 32 πόντους, ενώ αξιόπιστες λύσεις πρόσφεραν οι Κάλλης (18π), Θεοδωρόπουλος (10π) και Νικολόπουλος (10π). Στον αντίποδα, δεν αρκούσαν οι 25 πόντοι του Μπίρμπα. Ακολουθεί κρίσιμο εντός έδρας ματς για τον ΑΣΣΑ στην έδρα του την επόμενη δευτέρα, με αντίπαλο την Ε.Α. Πατρών.

ΓΑΛΗΝΗ: Μπούμπουλης 2, Δημητρόπουλος 11(2), Μπαρδάκης , Μάγκος 14, Καταρτζόπουλος 13, Λιασάς , Τσιγαρας, Αδαμόπουλος 7(1), Καραβάς 1, Μπίρμπας 25, Αναστασίου 2

ΑΣΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Παπαγιάννης , Αντωνόπουλος , Θεοδωρόπουλος 10(2), Τοπιντζής , Κιούφης 6(2), Συνετός 2, Μαναβόπουλος 32(1), Κάλλης 18(2), Δασκαλόπουλος , Μαντούβαλος, Νικολόπουλος 10.