Ο Τόλης Κουτρούλιας αναλύει στο Basketworld το… χαρακίρι του Ολυμπιακού με τη Βιλερμπάν.

Σε ένα παιχνίδι που δεν κατάφερε να σταθεί άξιος των προσδοκιών ( και δεν ήταν το πρώτο ) ηττήθηκε από μια πολύ καλά διαβασμένη Βιλερμπάν η οποία στηρίχθηκε στην ενέργεια και στα αθλητικά προσόντα των παικτών της. Στην άμυνα κάλυπταν με μεγάλη επιτυχία όλα τα ατού του Ολυμπιακού ενώ είχαν φοβερή κυκλοφορία της μπάλας με 21! Ασίστ σε παιχνίδι που σκόραραν 69 πόντους…

Αν προσθέσουμε σε όλα αυτά και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που ανανέωναν τις επιθέσεις και το κακό παιχνίδι του Σλούκα χθες είναι εύκολο να καταλάβουμε γιατί έχασε ο Ολυμπιακός ένα ματς που έπρεπε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα αν θέλει να μπει στην 8άδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, αποστάσεις στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκαν την καλή οργάνωση του Σλούκα με το σκορ να πηγαίνει στο 12-5..οι Γάλλοι απάντησαν με τον Λαιτι που μπήκε στα μισά της περιόδου σε 17-17 που έκλεισε το δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ήταν κακή και για τις δύο ομάδες με ένα σερί πέντε πόντων αρχικά για τους φιλοξενούμενους με τον Γιαμπουσελε για να απαντήσει ο Ολυμπιακός και αυτός κ ένα 5-0. Το ημίχρονο έκλεισε 33-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεση στην άμυνα και με αλλαγές στα σκριν και χωρίς τον Μάρτιν που θα δημιουργούσε προβλήματα στο πικ ν ρολ, το σκοράρισμα γινόταν όλο και πιο δύσκολο. Ποστ απ’ παιχνίδι δεν είχε για άλλη μια φορά ο Ολυμπιακός με αποτέλεσμα όσο περνούσε η ώρα η άμυνα να προσαρμόζεται πάνω στον Σλούκα (ή Σπανούλη). Τα σουτ των 3 πόντων δεν μπήκαν ποτέ και το πρόβλημα με το σκοράρισμα οδήγησε σε κακές ατομικές επιθέσεις και λάθη. Αμυντικά προσπάθησε αλλά έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ. Πολλές φορές ο Πρίντεζης πήγαινε για βοήθεια όταν η μπάλα πήγαινε στα μεγάλα κορμιά των ψηλών της Βιλερμπάν με αποτέλεσμα όταν αυτοί την έβγαζαν προς τα έξω κ κυρίως προς τον Γιαμπουσελε να σουτάρουν σχεδόν ακάλυπτοι.

Το δεκάλεπτο έκλεισε 42-51 με τους ερυθρόλευκους να σκοράρουν μονοψήφιο αριθμό πόντων..
Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την καλή άμυνα κ με τρίποντο πήγαν στους 12 πόντους την διαφορά…ο Ολυμπιακός με ένα 7-0 κ με Σπανούλη στην πεντάδα μείωσε αλλά δεν έδειχνε ότι μπορούσε να πάρει το παιχνίδι.. δεν είχε δυνάμεις, καθαρό μυαλό, ούτε ήρθαν ποτέ τα μεγάλα σουτ τα οποία θα ξεκλείδωναν την συμπαγή άμυνα και θα δημιουργούσαν καλύτερες συνθήκες επιθέσεις στους Πειραιώτες… Το τελικό σκορ 61-69.

Ο Ολυμπιακός φέτος έχει πολλά ups and downs όπως είναι λογικό έως ένα σημείο αλλά δεν έχει δείξει αυτά που περιμένουν όλοι από μια ομάδα με πολύ καλό ρόστερ και προπονητή. Οι μεγάλες νίκες ελάχιστες ενώ οι εκτός προγράμματος περισσότερες και η αστάθεια της ομάδας να μην εμπνέει εμπιστοσύνη για την συνέχεια.