Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 102-106 στην παράταση, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroelague, επαναλαμβάνοντας το περσινό του κατόρθωμα, όταν είχαν κερδίσει ξανά τη ρωσική ομάδα στην έδρα της, υπό τις οδηγίες του Ρικ Πιτίνο.

Ο τεχνικός των «πράσινων» μίλησε μετά τη λήξη της αναμέτρησης στους δημοσιογράφους, τονίζοντας ότι ο τρόπος που ήρθε το περσινό διπλό ήταν ο ίδιος με αυτόν που έφερε τη νίκη και φέτος.

Αναλυτικά όσα δήλωσε μετά το παιχνίδι:

«Απίστευτη νίκη! Το λέγαμε διαρκώς στα time outs πως έπρεπε να μείνουμε κοντά στο σκορ όπως πέρυσι για να τα δώσουμε όλα στο τέλος. Εξαιρετική αντίδραση στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας για να στείλουμε το παιχνίδι στην παράταση. Καλή ισορροπία, καλές αποστάσεις, βάλαμε τα σουτ.

Ο Ουές (σ.σ. Τζόνσον) μας ανέβασε στην άμυνα και στην επίθεση, ενώ ο Ντίνος (σ.σ. Μήτογλου), ο οποίος ήταν στην αρχική 5άδα, μας έδωσε περισσότερα ριμπάουντ».