Η Μακάμπι απέφυγε το… χαρακίρι στα τελευταία λεπτά και επικρατώντας τη Μακάμπι Ρισόν στον τελικό του πρωταθλήματος Ισραήλ με 86-81, πανηγύρισε τον 54ο τίτλο πρωταθλήματος στην ιστορία της.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αν και προηγήθηκε με 20 πόντους στο ημίχρονο, είδες το Χάρο με τα μάτια της ένα λεπτό πριν από το φινάλε, όταν η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (81-79) χάρη κυρίως στις εντυπωσιακές προσπάθειες του του Ντι Άντζελο Χάρισον.

Εκεί όμως μίλησε η κλάση του Αμάρε Στουνταμάιρ (18π. συνολικά), ο οποίος καθάρισε σε άμυνα και επίθεση. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ντόρσεϊ με 14 πόντους, ενώ 16 ο πρόσθεσε Χάντερ. Από πλευράς Ρισόν ο Χάρισον ήταν μια ομάδα μόνος του με 38 πόντους.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κείμενο που λέει "group FoX GIANNIS SFAIROPOULOS CHAMPION OF WINNER LEAGUE WITH MACCABI TEL AVIV CE"