Η Γέφυρα διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας (6η σερί νίκη) και το απέδειξε και εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα, τον οποίο υποχρέωσε στην πρώτη του εκτός έδρας ήττα (73-70) και δεύτερη φετινή, βάζοντας… φωτιά στην κορυφή.

Για τους Γιαννιώτες, που έχουν παράπονα από τη διαιτησία, απουσίαζαν οι Καραγκιολίδης και Μανάκας.

Τα αποτελέσματα:
Φάρσαλα-Ευκαρπία 85-65
Κομοτηνή-Ερμής Λαγκαδά 59-65
Καβάλα-Μαχητές Πευκών 77-60
Έσπερος Λαμίας-Στρατώνι 81-69
Γέφυρα-ΠΑΣ Γιάννινα 73-70
Δόξα Λευκάδας-ΚΑΟ Χαλκιδικής 93-46
Πρωτέας Γρεβενών-Πολύγυρος 74-63
ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου 61-64

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΒΑΛΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 77-60
Τα δεκάλεπτα : 22-6, 41-27, 64-43 , 77-60
Διαιτητές : Καλογερόπουλος Λ.-Τσουμαχίδης-Ξέρας
Καβάλα (Πενταζίδης) : Αμπαράς 20 (4), Σαββίδης 7(1), Δοξάκης 12(2), Παντόπουλος 3(1), Λαμπρόπουλος 7, Αδαμόπουλος 2, Ζώτος 2, Αθανασιάδης, Νταλός, Πιεβάλιτσα 4, Φλιάτης 10, Τεπετίδης 10
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος 8(2), Χατζηκυριακίδης 18(3), Γεωργίου 1, Κουντουράτζογλου 2, Μαυρίδης 3(1), Ζιάκας 3(1), Κλωνάρας 11, Σικαλίδης 10(1), Μητσάκης, Λαζάρου 2.

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 73-70
Τα δεκάλεπτα : 14-17, 31-37, 52-58, 73-70
Διαιτητές : Ξενικάκης-Τσιαπλής-Λυγούρας
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης) :Μπέγας 3(1), Ματενίδης, Μάρτζος 12(1), Αποστολίδης 13(3),Τζουβάρας 6(2), Κιουρτίδης, Ονάσογλου, Τσακαλέρης, Κοτσάνος 16, Παπαδόπουλος 18(3) Κολοκοτρώνης 5 (1)
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος) : Πρέντζας, Νίκας 12(2), Ντόβας 24(6), Μαυρογιάννης 7, Ναούμης 14(3), Τσίρμπας, Μάντζιος 5, Πάτρας 8, Κωστούλας, Αποστολίδης.

ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ – ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ 85-65
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-33, 62-47, 85-65
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Μελανίδης-Χατζηχαρίσης
ΓΣ Φαρσάλων (Γιάσαρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας 5(1), Βασιλείου, Παπαχρήστος 18(1), Τσούμας 12(2), Βρέττας 5(1), Πεταλωτής 8, Μουλάς 5, Δέσπος 10, Τσούκας 22(4).
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Πρεδάρης 5(1), Τουλούπης 2, Χαρτόπουλος 5(1), Γκαβέζος 8(1), Κοσμίδης 1, Βαρίτης 4, Χατζημιχαηλίδης 7(1), Χολέβας 10, Ουλουσίδης 11, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 6(1), Χατζίδης 4.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 59-65
Τα δεκάλεπτα: 12-11, 33-24, 46-51, 59-65
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Δημάδης-Ζαχαριάδης
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 6, Παλάσκας 3(1), Καρκατσέλης, Λεχούδης 15(2), Τσούμπρης, Κουτσοβασίλης, Μαγουλάς 5(1), Παπανδρεόπουλος, Σταυριανόπουλος, Σπέντζος 8, Χαλίλ 22.
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 2, Αποστολίδης 2, Μάρουσιτς 25(5), Ελευθεριάδης 13(1), Πλιούκας 4(1), Σιώπης 9(1), Χριστοδούλου 10, Παρίτσης, Αβοκάτος, Ιατρίδης, Μπακάλης.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 81-69
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-30, 66-52, 81-69
Διαιτητές: Ζαχαρής-Φακίτσας-Παζώλης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκόντγουιν 1, Μούτσα 14(1), Στογιάνοβιτς 14(2), Ρουμελιώτης 29(7), Παπανικολάου 3(1), Φύκας, Τσιμίδης 12, Δαχρετζής 2, Γκιρίτσης 3(1), Σεριανάι, Μαντζούκας, Μπακόλιας 3(1).
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 4, Κατανός, Χαλάτσης 6, Κυριλής 14, Καραδήμας, Φωτόγλου 4, Σαμαράς 15(3), Ιατρίδης 1, Κασούρας, Δασκαλόπουλος 25.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 74-63
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-33, 54-46, 74-63
Διαιτητές: Θεοδώρου, Κοεμτζόγλου, Αγραφιώτης
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζουβάρας, Σισμάνης 16(1), Μαλούτας 17(5), Μιχαηλίδης 4(1), Βλάχος 2, Μπέσας 9(1), Μπεχλιβανίδης 5(1), Τακίδης 4, Μπελίγκος, Μαλιούρας, Μακρής 6(1), Κλωνάρας 11.
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης 14, Ντισλής 17(2), Αλεξιάδης 5(1), Βλάχος 13(3), Αμούτζιας 4, Παπαθανασίου 7(1), Νικολόπουλος 3(1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 93-46
Τα δεκάλεπτα: 33-6, 58-18, 73-35, 93-46
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Τσακιράκη-Λάμπος
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Χ.Αναγνωστόπουλος 13(3), Βακουφτσής 21(3), Αργυρός 16(4), Τσιαβές, Βαγενάς 5, Χρύσης 8(2), Γ.Αναγνωστόλπουλος 2, Βλαχάκης 4(1), Βάννης 14(1), Σταματέλος 8, Μακρόπουλος 2.
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 2, Σμυρλής, Λάσκαρης 2, Βρασταμινός, Φιλοξενίδης 8(1), Τύπος, Χαρταβέλας 6, Τογανίδης 1, Σακοράφας 2, Ζάχαρης 9, Κανάκογλου 9(1), Γεωργίου 7.

ΧΑΝΘ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 61-64
Τα δεκάλεπτα :18-15, 36-32, 50-47, 61-64
Διαιτητές :Τσιρτσιμάλης-Λουλουδιάδης-Σιταρίδης
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης) : Βαζούκης 3 (1), Στεφανίδης 12 (1), Απαζίδης 10 (2), Θεοδωρίδης 4, Μπαλάσκας 5 (1), Κουτουξίδης 13, Καραγεωργίου 10, Τσιρλάκης, Λογοθέτης 4.
Αίας Ευόσμου (Ποργίοπουλος) : Μπρούκς 3 (1), Λαζαρίδης 5 (1), Πετανίδης 4 (1), Πουλιανίτης 16 (1), Νησιώτης 9, Ζώτος 6, Σεκαδάκης 2, Στόλης ,Καπινιάρης 15 (2), Κατσαούνης 2, Περιστεράκης 2

Η Βαθμολογία (σε 16 αγώνες)

1.ΠΑΣ Γιάννινα (14-2) 30
2.Δόξα Λευκάδας (13-3) 29
—————————————
3.ΕΚ Καβάλας (12-4) 28
4.Ερμής Λαγκαδά (11-5) 27
5.ΓΣ Φαρσάλων (10-6) 26
6.ΠΣ Ευκαρπίας (9-7) 25
7.ΚΣ Γέφυρας (9-7) 25
8.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (8-8) 24
9.Πρωτέας Γρεβενών (7-9) 23
10.Αίας Ευόσμου (6-10) 22
11.ΑΟ Πολυγύρου (6-10) 22
12.ΓΑΣ Κομοτηνής (6-10) 22
—————————————
13.Εσπερος Λαμίας (6-10) 22
14.ΧΑΝΘ (5-11) 21
15.Στρατώνι (5-11) 21
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής (1-15) 16

Η επόμενη αγωνιστική (17η, 2/2)

ΠΣ Ευκαρπίας-ΓΑΣ Κομοτηνή
Ερμής Λαγκαδά-ΕΚ Καβάλας
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Εσπερος Λαμίας
Στρατώνι-ΚΣ Γέφυρας
ΠΑΣ Γιάννινα-Δόξα Λευκάδας
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Πρωτέας Γρεβενών
ΑΟ Πολυγύρου-ΧΑΝΘ
Αίας Ευόσμου-ΓΣ Φαρσάλων

Σχετικά άρθρα