Ο Ολυμπιακός κόντρα στον βελτιωμένο Παναθηναϊκό έκανε κάκιστη εμφάνιση με τους «πράσινους» να φεύγουν δίκαια νικητές με 70-62 από το ΣΕΦ σε ένα ματςματ, όπου πανηγύρισαν για πρώτη φορά ως φιλοξενούμενοι του «αιωνίου» αντιπάλου σε επίπεδο Euroleague.

Παράλληλα, το «τριφύλλι» κατέκτησε το πρώτο διπλό στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση έπειτα από έξι αγωνιστικές σκορπίζοντας τον προβληματισμό στις τάξεις των «ερυθρόλευκων» με τον κόσμο τους να δίνει το δικό του μήνυμα μέσω αποδοκιμασιών. Για τους τελευταίους υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες ελέω τραυματισμών (σ.σ. Σπανούλης, Πρίντεζης), αλλά δεν αρκούν για να δικαιολογήσουν τα κακώς κείμενα. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις ανοίγοντας πλήρως το ροτέισον δείχνοντας αποφασιστικότητα και έφτασε σε θρίαμβο διαθέτοντας έναν εξαιρετικό Λεκαβίτσιους να πετυχαίνει 14 πόντους και τον Ρίβερς να σημειώνει επιπλέον 12π. με τον Γκιστ να δίνει… ρέστα με 15 πόντους.
«Πράσινος» έλεγχος

Πραγματικό ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε αρχικά με layupτου Παπανικολάου για ν’ ακολουθήσει σερί 11-0 από τον Παναθηναϊκό (2-11). Κατόπιν, υπήρξε τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο με τους «ερυθρόλευκους» να εμφανίζονται ανανεωμένοι απαντώντας με σερί 10-0 μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (12-13).

Για τους «πράσινους» ξεχώρισε ο Λοτζέσκι σκοράροντας αρχικά έξι πόντους επιστρέφοντας για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο ΣΕΦ. Ο Στρέλνιεκς ήρθε ζεστός από τον πάγκο συμβάλλοντας στην επιθετική ανάσα των γηπεδούχων. Δύο σερί βολές του Σλοβένου και ένα τρίποντο του Μάντζαρη έστειλαν τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ για μόλις δεύτερη φορά στο ματς με τη λήξη της πρώτης περιόδου (17-16).

Το ματς κυμαινόταν σε αργό ρυθμό και εκατέρωθεν κυριαρχούσε η νευρικότητα. Κάτι τέτοιο ίσχυε περισσότερο με τον Ολυμπιακό που εμφανιζόταν μπλοκαρισμένος στο παιχνίδι από το χαμηλό ποστ διότι Πρίντεζης και Μιλουτίνοβ είχαν μηδενική αποτελεσματικότητα σε επτά προσπάθειες στο πρώτο μισό του β’ δεκαλέπτου.

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε πιο ορθολογικά τη μπάλα καθώς ο Καλάθης βρήκε ρυθμό πασάροντας στην περιφέρεια. Γκιστ και Σίνγκλετον έδιναν σκορ στην επίθεση του «τριφυλλιού» με τον πρώτο να μαζεύει ένα σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ καρφώνοντας ακριβώς στο φινάλε του α’ ημιχρόνου (30-35). Ο Ολυμπιακός υπέφερε στη δημιουργία αδυνατώντας να συνδεθεί με ασφάλεια στο αντίπαλο καλάθι και ο Παναθηναϊκός ήλεγχε το ματς.

Το «τριφύλλι» υπερείχε στο παιχνίδι ένας εναντίον ενός και ευστοχούσε από σουτ μέσης απόστασης. Οι Πειραιώτες επέλεξαν αρκετά λέι απ, εκ των οποίων μπόλικα αποδείχθηκαν άστοχα.

Μάλιστα, αποδείχθηκαν αρκετά στατικοί και μονοδιάστατοι στον τρόπο που απειλούσαν και οι φιλοξενούμενοι είχαν «οχυρωθεί» σωστά κοντά στη ρακέτα τους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «παγωμένος» στο τρίτο δεκάλεπτο μένοντας δίχως σκορ επί 2’:30’’. Επιπρόσθετα, ο Στρέλνιεκς πέτυχε πέντε σερί πόντους με τον Γκιστ να παίρνει ακόμη ένα επιθετικό ριμπάουντ διατηρώντας τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (42-38).

Ο Λετονός αποτελούσε τη μοναδική αξιόπιστη «πηγή» στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους από τα 6.75 μ.

Παράλληλα, οι δύο ομάδες έπρεπε να διαχειριστούν τη συμπλήρωση τριών φάουλ από τους Παπανικολάου και Γκιστ κατά σειρά. Οι γηπεδούχοι έφθειραν τους φιλοξενούμενους στο ζωγραφιστό διότι ο Βουγιούκας έφτασε τα τέσσερα φάουλ στα μισά της 3ης περιόδου.

Ο Σίνγκλετον ευστόχησε σε ένα απίθανο καλάθι, αλλά ο Στρέλνιεκς ανταπέδωσε με έμμεσο τρίποντο ισοφάρισης στο 27ο λεπτό! Μία βολή του Τόμπσον έστειλε τους Πειραιώτες για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το α’ δεκάλεπτο, 1’:31’’ πριν το φινάλε στη γ’ περίοδο.

Ο Μακλίν έδωσε στον Ολυμπιακό τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (47-44). Για τον Παναθηναϊκό ακολούθησε η πλέον θεαματική φάση του Γκέιμπριελ που σηκώθηκε στα ύψη με απίθανο φόλοου κάρφωμα με τον Ρίβερς να σκοράρει αδιανόητο τρίποντο με ταμπλό στην εκπνοή φέρνοντας το «τριφύλλι», ξανά μπροστά στο σκορ (49-47)!

Ο Αμερικανός επέμεινε στο ίδιο μοτίβο πράττοντας ομοίως στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου. Το «πράσινο» σερί έγινε 10-2 με καλάθι του Λεκαβίτσιους (49-56). Στον αντίποδα, ο Μακλίν έκανε ό, τι μπορούσε μειώνοντας ξανά (51-56) από ασίστ του Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να κάνει σερί σε ένα ματς, όπου ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις από το βάθος του πάγκου του εν αντιθέσει με τους «ερυθρόλευκους». Πρίντεζης και Ρόμπερτς έδειχναν εκτός παιχνιδιού για εκείνους που ασφυκτιούσαν από παραγωγικής άποψης επί τρίτο διαδοχικό ματς.

Δύο βολές του Βουγιούκα έστειλαν τη διαφορά στους επτά πόντους (51-58), στο 34ο λεπτό. Ένα έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου βρήκε απάντηση από τον Λοτζέσκι (54-61) διατηρώντας απαράλλακτη την εικόνα του αγώνα.

Οι «πράσινοι» ήλεγχαν τα ριμπάουντ και ταυτόχρονα το ματς. Μία φοβερή εκτέλεση του Λεκαβίτσιους τους έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα (54-63). Με αγεφύρωτο χάσμα έμοιαζε η διαφορά για τον Παναθηναϊκό που είχε τον Καλάθη στον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε μάταια να πιέσει στη μπάλα αδυνατώντας να βρει έναν στοιχειώδη ρυθμό, 3’:41’’ πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Λεκαβίτσιους που έφτασε στους 12 πόντους έμοιαζε να κρίνει οριστικά το ματς (54-66).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 47-49, 62-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος):
ΜακΛιν 10, Παπαπέτρου 11 (2), Αγραβάνης 1 (1/4 βολές), Μιλουτίνοφ 4 (2/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρίντεζης 3 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 2 (1/6 σουτ), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 3, Τόμπσον 1 (0/3 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Παππάς 2, Γκιστ 15 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκάμπριελ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καλάθης 6 (3/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Αντετοκούνμπο.