Η Εθνική Κορασίδων το πάλεψε, παραδόθηκε όμως στην ανωτερότητα της Γερμανίας και ηττήθηκε με 54-4 . Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία, το απόγευμα της Παρασκευής (30/8, 17:00) για τις θέσεις 11-12 του Eurobasket U16.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες, με το σκορ να είναι στο 8-5 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι Ελληνίδες ισοφάρισαν (10-10), δέχθηκαν όμως καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την Γερμανία να περνά και πάλι μπροστά (12-10). Οι παίκτριες του Δημήτρη Μπακογιώργου δεν άφηναν τις αντιπάλους τους να ξεφύγουν (19-16, 15′), δέχθηκαν όμως επιμέρους σκορ 11-4 στο επόμενο πεντάλεπτο και βρέθηκαν στο -10 στο τέλος του ημιχρόνου (30-20), με την Φίτενμπεργκ να κάνει μεγάλη ζημιά (12π).

Η απάντηση από την Ελλάδα ήρθε στην τρίτη περίοδο, με τις Πολυμένης και Μποσγανά να… βρίσκουν το χέρι τους και με διαδοχικούς πόντους έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (37-36). Ένα γκολ φάουλ της Φρόλιχ όμως, έδωσε το δικαίωμα στις Γερμανίδες να κρατηθούν μπροστά (40-36). Έξι λεπτά πριν το τέλος η Γερμανία είχε ανεβάσει τη διαφορά στο +9 (47-38) έχοντας ανεβάσει την πίεση στην άμυνά της, έχοντας κυριαρχήσει πλήρως στον τομέα των ριμπάουντ (38-23). Με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει μέχρι το τέλος, η Ελλάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει και να διεκδικήσει τη νίκη στα τελευταία λεπτά και μοιραία ηττήθηκε με το τελικό 54-44.

Κορυφαία των Ελληνίδων η Λαμπρινή Πολυμένη με 16 πόντους (5/11 σουτ), 4 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, με την Έλενα Μποσγανά να προσθέτει 14 πόντους (5/18 σουτ), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 12-10, 30-20, 43-38, 54-44