Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μίλησε στη συνέντευξη Τύπου για την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Μακάμπι (85-82), τονίζοντας πως ο Ολυμπιακός άξιζε να πάρει τη νίκη.

«Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι σε όλη την διάρκειά του. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δέκα πόντων μέσα στο παιχνίδι, αλλά σιγά-σιγά επιστρέψαμε στο παιχνίδι και παλέψαμε για τη νίκη μέχρι το τέλος. Δείξαμε καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με το ματς με την Μπάγερν. Οι μικρές λεπτομέρειες έκριναν το παιχνίδι στο τέλος.

Έχουμε και ένα κέρδος, μπήκαν στην ομάδα κάποιοι νέοι παίκτες, όπως ο Τζόουνς και ο Μπλέιζερ, που έδειξαν πως είναι αθλητές επιπέδου Euroleague. Είμαστε στεναχωρημένοι γιατί χάσαμε ξανά στο τελευταίο λεπτό, αλλά από εδώ και πέρα θα προπονηθούμε ακόμα περισσότερο για να βελτιωθούμε και να κερδίσουμε τέτοια ματς στο μέλλον. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, άξιζε να κερδίσει, όπως και εμείς».

Για τα σημεία που έκριναν το τελικό αποτέλεσμα, είπε: «Το παιχνίδι κρίθηκε σε δύο σημεία, στα επιθετικά ριμπάουντ του Μάρτιν και το ποσοστό στις βολές μας. Μέχρι την τρίτη περίοδο είχαμε 5/6, μετά είχαμε 5/13».