Σπουδαία νίκη παίζοντας εξαιρετική άμυνα πήρε ο Προμηθέας μέσα στο ΟΑΚΑ με 82-75 επί της λαβωμένης ΑΕΚ σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, που νωρίτερα σήμερα (16/1) ανακοίνωσε την απόκτηση του Αμερικανού Τζαούν Έβανς (24, 1.83μ.), ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης (κυρίως στο δεύτερο μέρος), έχοντας πρωταγωνιστές τους τους αδελφούς Γκραντ.

Η «Ένωση» είχε τέσσερις σημαντικές απουσίες (Γιάνκοβιτς, Ζήσης, Κατσίβελης, Ρογκαβόπουλος) βρέθηκε να χάνε με 13 πόντους διαφορά (55-68 στο 32’), έκανε την αντεπίθεσή της μειώνοντας σε 65-76 στο 37’, αλλά ένα τρίποντο με ταμπλό του Τζέριαν Γκραντ ήταν η χαριστική βολή με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη.

Να σημειωθεί ότι περίπου 3,5 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, ο Δημήτρης Αγραβάνης κάτι είπε προς έναν από τους διαιτητές με αποτέλεσμα να αποβληθεί με διπλή τεχνική ποινή.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 34-32, 53-63, 75-82

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 18 (6/8 διπ., 6/7 βολ., 8 ρ., 4 ας), Λάνγκφορντ 11 (4/6 διπ., 1/5 τριπ., 7 ρ., 4 ας, 5 λ.), Ματσιούλις 13 (3/8 δίπ., 2/4 τριπ., 10 ρ.), Γκίκας 15 (3/6 διπ., 3/7 τριπ.), Κίνγκσλεϊ 14 (4/7 διπ., 1/4 τριπ., 3/4 βολ., 8 ρ.), Χρυσικόπουλος (0/5 σουτ), Μωραΐτης 1, Λοτζέσκι 3 (0/5 σουτ, 3/4βολ.), Σλότερ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέζε 1, Γ. Αγραβάνης, Τζεράι Γκραντ 18 (4/6 διπ., 3/8 τριπ., 1/1 βολ., 5 ρ., 4 ας, 3 κλ.), Γιαννόπουλος 12 (4/10 τριπ., 5 ρ.), Μίλερ 9 (5 ας), Τζεράι Γκραντ 15 (6/8 διπ., 3/4 βολ., 3 ρ.), Λούντζης 13 (2/3 διπ., 2/2 τριπ., 3/3 βολ., 8 ρ., 3 ας), Δ. Αγραβάνης 9 (3/3 διπ., 1/2 τριπ.), Αθηναίου 5 (1)