Σημαντική νίκη στην Πάτρα πανηγύρισε ο Κολοσσός, επικρατώντας με 80-76 του Απόλλωνα για τη 14η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτό το διπλό οι Ροδίτες πήγαν το ρεκόρ τους στο 9-5, ενώ στο 5-9 είναι οι γηπεδούχοι, χάνοντας για τέταρτη φορά στην έδρα τους στη φετινή σεζόν.

Οι Αχαιοί προηγήθηκαν με 40-36 στο ημίχρονο, με τους παίκτες του Ηλία Καντζούρη να είναι ανώτεροι στην τρίτη περίοδο, όντας στο +6 (50-56) στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη, με τον Δίπλαρο να γίνεται μοιραίος στο φινάλε για τον Απόλλωνα, κάνοντας δύο λάθη που οδήγησαν σε ισάριθμα καλάθια των νησιωτών και προέκυψε το τελικό +4.

Ο Τσαλμπούρης με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Νίκου Βετούλα, στους 16 σταμάτησε ο Μίλερ για λογαριασμό του Κολοσσού.

Tα δεκάλεπτα:
18-17, 40-36, 50-56, 76-80

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Μπόγρης, Τσαλμπούρης 20 (2), Δίπλαρος 15 (3), ΜακΛίν 7 (1), Μήτρου-Λονγκ 17 (2), Τσιακμάς 8 (2), Ζούμπος, Μολφέτας, Ντέιβις 9 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 5 (1), Γουίλιαμς 11 (2), Τιλί 10 (2), Χατζηδάκης, Ποτ 13 (2), Μαργαρίτης 4, Μπιλλής 6 (2), Μίλερ 16, Φλόιντ 13 (1), Σλαφτσάκης 2.

Tην 7η φετινή του νίκη στην Βasket League πέτυχε το Περιστέρι (έχει ρεκόρ 7-7), επικρατώντας εντός έδρας του Ηρακλή με 71-68 για την 14η αγωνιστική.

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς είχε το προβάδισμα σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, δείχνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο ότι θα «καθάριζε» το ματς, όταν και ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (56-46).

Έβγαλε αντίδραση, ωστόσο, ο «Γηραιός» στην τελευταία περίοδο και με σερί 10-0 ισοφάρισε (56-56), με το παιχνίδι να κρίνεται εντέλει στις λεπτομέρειες και σ’ αυτές υπερίσχυσαν οι γηπεδούχοι, που είχαν κορυφαίο τον Γκιέλο με 19 πόντους.

Στο 3-9 οι Θεσσαλονικείς, για τους οποίους ξεχώρισαν οι Σταμάτης (19 πόντοι) και Χένρι (16π.) αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 9 (1), Μωραΐτης 11 (2), Γκιέλο 19 (5), Μπράουν 6, Γκρέι 8 (2), Κόζι 10 (2), Χρηστίδης 6, Σαλούστρος 2, Ευσταθιάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 19 (2), Χένρι 16 (2), Γκάρετ 12, Φίλλιος 2, Ντολεζάι 2, Σκορδίλης 11, Χαριτόπουλος 2, Παπαδάκης 4 (1).