Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε τη μεγάλη έκπληξη, παίρνοντας εξ αναβολής διπλό με 79-77 επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Το ματς ήταν για τη 19η αγωνιστική και οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη τη διάρκειά του, κλείνοντας στο +5 το α’ ημίχρονο (40-45), με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει και τους 12 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (58-70).

Η «βασίλισσα» έκανε την αντεπίθεσή της στα τελευταία λεπτά, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (77-78) και τελικά δεν κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη, καθώς στην εκπνοή ο Κάρολ αστόχησε.

Στο 13-7 και στην 3η θέση η Ρεάλ, στο 7-13 και 14οι στην κατάταξη οι φιλοξενούμενοι, για τους οποίους έκανε σπουδαία εμφάνιση με 18 πόντους ο Γουόλντεν.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ρούντι 11 (3), Αμπάλντε 2, Τάιους 4, Λαπροβίτολα 10 (2), Αλοθέν, Ντεκ 10, Γκαρούμπα 2, Κάρολ 7 (1), Ταβάρες 9, Τόμπκινς 10 (1), Τέιλορ 10 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο’ Μπράιαντ 8 (1), Χολ, Γουόλντεν 18 (3), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7 (1), Ράντανοβ 6, Ντόμπριτς 13 (1), Γιάγκοντιτς-Κούριτζα 3 (1), Κούζμιτς 4, Κολόμ 8, Ριθ 10 (2).