Στους «8» του Eurobasket U16 προκρίθηκε η Εθνική Παίδων, επικρατώντας με 84-62 της Λετονίας, παρά την απουσία του Λιοτόπουλου και το πρόβλημα με τον Αμπόσι (χτύπησε στον αστράγαλο του) που προέκυψε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε από την αρχή της συνάντησης να ξεφύγει στο σκορ, ξεκινώντας με ένα σερί 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε την διαφορά μέχρι και το +21 (55-34) και συνέχισε απτόητη για να καταφέρει να φτάσει σε ακόμα μια νίκη, στο Eurobasket με 84-62 και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της, από το ζευγάρι Σερβία-Ισραήλ.

Δεκάλεπτα: 23-15, 49-32, 65-45, 84-62

Ελλάδα (Ζιάγκος): Χαβούτσας 6, Επαμεινώνδας, Μαραγκουδάκης 11 (1), Ροζακέας 9 (1), Σπάρταλης 12, Αμπόσι 4, Αβδάλας 13 (1), Κομνιανίδης 1, Πατρίκης 11, Σοϊλεμετζίδης 9, Τσαχτσίρας 8