Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός το απόγευμα της Παρασκευής (18/2).

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν στον ημιτελικό του Final-4 κόντρα στον τυπικά γηπεδούχου Προμηθέα Πάτρας με 68-85 στο γήπεδο «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης.

Το «τριφύλλι» δεν ξεκίνησε καλά το ματς και οι Πατρινοί δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη, έτσι πήραν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Στη δεύτερη ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ανάκαμψης για να επιβάλει το ρυθμό του από το τρίτο 10λεπτο και μετά… Από εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» δεν συνάντησαν αντίσταση, έφτασαν σε άνετη επικράτηση και πήραν και διαφορά.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Έβανς, Γουάιτ και σημαντική η συμβολή του Νέντοβιτς.

Διαιτητές: Φούφης, Παπαπέτρου, Κάρδαρης

Τα 10λεπτα: 27-13, 39-38 (ημίχρονο), 50-58, 68-85

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ηλίας Ζούρος): Ρέι 19 (1), Γκάντι 4, Χαντ 6, Αγραβάνης 14 (1), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σίμπσον 11 (1), Άντριτς 9 (1), Μπαζίνας 2, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μέικον 12 (2), Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης, Γουάιτ 12, Γιόβιτς, Νέντοβιτς 17 (2), Έβανς 15 (1), Μαντζούκας 6 (2), Σαντ Ρος 8 (1).