Τρομερό… ποδαρικό έκανε στο 2020 ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, που έπειτα από μεγαλειώδη εμφάνιση, πέτυχε ίσως τη σημαντικότερη νίκη στη μέχρι στιγμής ιστορία, επικρατώντας εκτός έδρας του Προμηθέα με 73-69!

Η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη έδειξε πόσο ήθελε το ματς και δεν πτοήθηκε από το υψηλό επίπεδο και την καλή αγωνιστική φόρμα των πρωτοπόρων, κάνοντας τη μεγάλη υπέρβαση που την κρατάει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας και σε πρωταγωνιστικό ρόλο στη φετινή εξαιρετικά ανταγωνιστική Α1 ΕΣΚΑΗ.

Το ξεκίνημα άνηκε στους γηπεδούχους, που επέβαλαν την κυριαρχίας τους στα πρώτα λεπτά με διψήφιες διαφορές (14-4 στο 4′ και 26-15 στο 10′), όμως η αμυντική συμπεριφορά των Ηλείων άλλαξε και αρχικά έγινε το 32-24, με το 38-31 του ημιχρόνου να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια του αμφίρροπου παιχνιδιού.

Στην ανάπαυλα ο κόουτς Νιπεργιάλης κατάφερε να τονώσει το ηθικό των αθλητών του και όλα άλλαξαν στη συνέχεια, με το επί μέρους σκορ 26-15 να αλλάζει πλήρως τη ροή του παιχνιδιού και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 53-57 κι έκτοτε ο ΑΣΣΑ δεν μπορούσε να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, οι Ηλείοι έδειξαν χαρακτήρα και απέδρασαν από την Πάτρα με το βαρυσήμαντο ροζ φύλλο.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Καφεζάς 16, Γοργότσης, Οικονομίδης 4, Κολλιός 10(2), Νεόφυτος 16(1), Αγγελή , Μαντίκος 8(1), Βασιλείου 2, Κουρουπάκης 13

Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Παπαθανασόπουλος 5(1), Παπαγιάννης, Αντωνόπουλος , Θεοδωρόπουλος 1, Κιούφης 6, Συνετός 11, Μαναβόπουλος 21,Κάλλης 17(1), Αγραπιδάκης, Νικολόπουλος 12