Σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου με 85-82 μέσα στα Άνω Λιόσια!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/29 τρίποντα (Μομίροφ, Γουίλιαμς και Ποτ μαζί 10/19 τρίποντα) ενώ καθοριστικός ήταν ο Μαργαρίτης στις κρίσιμες στιγμές.

Ο Ανγκόλα είχε 28 πόντους για την ΑΕΚ, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Χάμερ.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 38-39, 63-61, 82-85

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11, Φλιώνης, Ανγκόλα 28, Γκρίφιν, Χάμερ 16, Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 8, Παππάς 13, Μαυροειδής 2, Βαουλέτ 4

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 14, Γουίλιαμς 14, Τιλί 12, Σλαφτσάκης 3, Ποτ 16, Ξανθόπουλος 4, Μαργαρίτης 9, Μπιλής, Φλόιντ 5, Χατζηδάκης 8

Τεράστια νίκη-ανατροπή για τον Ιωνικό μέσα στο Λαύριο

Με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 στο τελευταίο λεπτό, ο Ιωνικός νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 61-59, ρίχνοντας από την κορυφή τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +11 στην τέταρτη περίοδο στην πίεση των Πειραιωτών, ωστόσο ο Ιωνικός απάντησε με σερί 8-0 αρχικά και με το 9-0 σερί από το 2’43’’ μέχρι τη λήξη του ματς, έφτασε στη μεγάλη ανατροπή.

Σε αυτό, πρωταγωνίστησαν οι Τζέρμαν με 16, Μουσταφά με 13 και Αθηναίου με 10 πόντους. Από πλευράς Λαυρίου ξεχώρισε ο Μουράτος με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:
20-10, 37-30, 48-42, 59-61

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 8 (0/3 τριπ.), Κάρτερ 7 (1), Μουράτος 11 (1/6 τριπ., 4 ρ., 6 ας, 6 λ.), Κακλαμανάκης 7 (5 ρ.), Γκόινς 4 (7 ρ.), Νικολαΐδης, Σμιθ 8, Αμίνου 7 (1), Περσίδης, Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 13 (2/4τριπ., 5 ρ., 4 λ.), Κολοβέρος, Τζέρμαν 16 (5/7 διπ., 0/6 τριπ., 4 λ.), Όουενς 8 (5 ρ.), Χουγκάζ 9 (2/10 σουτ, 8 ρ.), Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος, Αθηναίου 10 (2/5 τριπ.,5 ας), Γόντικας, Γκιουζέλης 3 (1).