Ένας μεταμορφωμένος Παναθηναϊκός που…. μασούσε σίδερα, άλωσε το ΣΕΦ μετά από δύο σχεδόν χρόνια, επικρατώντας του (κακού) Ολυμπιακού με 54-66», βάζοντας τέλος στο σερί των 42 νικών που είχαν οι Πειραιώτες στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League.

Οι δύο ομάδες τα… έσπασαν στην επίθεση και ειδικά οι γηπεδούχοι (χωρίς Μακ Κίσικ, Σίκμα) ήταν τραγικοί στις βολές (4/16!), αλλά στα τρίπντα (6/23) σε ένα παιχνίδι που δε δρέπει δάφνες ποιότητας.

Ο Ντίνος Μήτογλου έκανε εξαιρετική τρίτη περίοδο σε άμυνα και επίθεση, όντας με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ (αλλά και με 4 κοψίματα) ο καταλύτης στη επίσης ελλιπή μηχανή του Αταμάν (χωρίς Βιλντόζα, Παπαπέτρου, Μαντζούκα), που ήταν πολύ διαβασμένος και μπλόκαρε τα ατού του Ολυμπιακού εκτός (μέχρι ένα βαθμό) τον Γκος, ο οποίος πάλεψε με 14 πόντους.

Καλή εμφάνιση από πλευράς νικητών και από τον Ματίας Λεσόρ με 8 ποντους και 11 ριμπάουντ. Στην επιστροφή του ως αντίπαλος στο ΣΕΦ, ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε για 23:27’’, έχοντας 5 πόντους (2/9 σουτ), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2 (8ρ., 3ασ.), Κάνααν 11, Φαλ 2, Παπανικολάου 5, Πίτερς 7, Ουίλιαμς-Γκος 14, Λαρεντζάκης 5, Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοφ 6.

Ομαδικά στατιστικά: 16/39 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 4/16 βολές, 46 ριμπάουντ (32-14), 12 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Γκάι 11, Γκραντ 8, Λεσόρ 8 (11ρ.), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 20 (10ρ.), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5 (5ασ.), Ερνανγκόμεθ 10.

Ομαδικά στατιστικά:
19/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 7/9 βολές, 45 ριμπάουντ (33-12), 15 ασίστ, 8 λάθη, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα