Με τρομερά παιχνίδια και σπουδαίες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε και η 14η αγωνιστική της αμφίρροπης, φετινής Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Το Ψυχικό πέτυχε τη νίκη της ημέρας, καθώς έπειτα από μια συγκλονιστική εμφάνιση στο ΣΕΦ η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αναπτυξιακής ομάδας του Ολυμπιακού, μπαίνοντας για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης είναι πραγματικά ασταμάτητος και παρότι ο Αμύντας του έβαλε… δύσκολα, στο τέλος βρήκε τον τρόπο να κυριαρχήσει και να επικρατήσει του σωματείου του Υμηττού. Το πιο συναρπαστικό ματς έγινε βέβαια στο κλειστό του Αιγάλεω, όπου ο Διαγόρας Δρυοπιδέων “ζορίστηκε” αφάνταστα για να “λυγίσει” το παθιασμένο Παγκράτι. “Φωτιά” έβαλε το Ανατόλια με το σπουδαίο του διπλό στην ισχυρή έδρα του Αγρινίου, που περιπλέκει κι άλλο τα πράγματα στις τελευταίες θέσης της βαθμολογίας.

Ο Οίακας Ναυπλίου έχει “πνοή” και το έδειξε στο κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι του απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, το οποίο σε μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο, ενώ η Ελευθερούπολη Καβάλας είναι “καυτή” το τελευταίο διάστημα και νίκησε με άνεση την εξαιρετικά ταλαντούχα Δάφνη Δαφνίου. Επιβλητικοί στις έδρες τους ήταν επίσης τόσο ο Απόλλων Πατρών, όσο και η Καρδίτσα που κατέκτησαν με άνεση το ροζ φύλλο κόντρα σε Τρίτωνα και Κόροιβο, αντίστοιχα.

Aποτελέσματα

Ολυμπιακός-Ψυχικό 65-71
Ελευθερούπολη-Δάφνη Δαφνίου 89-71
Απόλλων Πατρών-Τρίτωνας 78-58
Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 60-70
Οίακας Ναυπλίου-Φίλιππος Βέροιας 83-60
Αγρίνιο-Ανατόλια 64-66
Καρδίτσα-Κόροιβος 95-78
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Παγκράτι 98-96

Τα φύλλα αγώνα:

Αγρίνιο-Ανατόλια 64-66
Διαιτητές: Ξενικάκης-Μπακάλης-Ντούρας (Μπέστιας)
Δεκάλεπτα: 18-15, 34-25, 47-48, 64-66
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 7, Μπερέρης, Μιχάλογλου 10 (2), Χατζηνικόλας 1, Κέβιν 14, Γιαννακίδης 11 (3), Γκρέκας 8 (2), Σταματογιάννης 13, Κασιούμης.
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γκατζιάς 16 (3), Παπαδόπουλος, Γαλανίδης, Καραποστόλου 15 (2), Ασημακόπουλος 7, Ντούβνιακ 14 (2), Μπρόζος 4, Πιλκούδης 2, Τόζιος 8.

Καρδίτσα-Κόροιβος Αμαλιάδας 95-78
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ελευθεριάδης-Τσιαπλής (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 22-20, 39-47, 64-64, 95-78
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 8 (2), Γράβας 18 (2), Μπιλλής 10 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 25 (4), Σαλάι, Παπαδόπουλος 12, Ερμείδης 12 (2), Θέος 1, Καλλές 9, Τριανταφύλλου.
Κόροιβος Αμ. (Κεραμιδάς): Χουχούμης 11 (2), Δημητρακόπουλος 7 (1), Χρυσόπουλος 12 (3), Χατζηδάκης 15, Κάτζος 6 (2), Αθανασούλας 14 (3), Μπουγάς, Τάταρης 13 (1).

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Παγκράτι 98-96
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Ορφανός Ιορδ.-Σιδερής (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 26-26, 55-46, 74-79, 98-96
Διαγόρας Δρ. (Χούμπαυλης): Κουκάς 9 (1), Καράμπουλας 20, Πολυτάρχου 7 (1), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 24, Καρασταμάτης 17 (5), Παπαδολιάς 7 (1), Βλάχος 3 (1), Μαχαίρας 6, Γκιουζέλης 3 (1).
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 20 (2), Μίχαλος 5 (1), Ντιαλό 12, Ξύδης 10 (2), Δερμιτζάκης 7 (1), Ντράσκοβιτς 18 (2), Δελίδης 9 (1), Μουστόπουλος 8, Μιχαλούτσος 7 (1), Ζευγαράς.

Ολυμπιακός B’-Ψυχικό 65-71
Διαιτητές: Θεονάς-Καλογερόπουλος Φ.-Χρηστίδης Ηλ. (Τζουβάρας)
Δεκάλεπτα: 22-18, 30-40, 51-56, 65-71
Ολυμπιακός B (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 3 (1), Πετρόπουλος 14 (1), Νοέας 3, Κολοβέρος 5 (1), Καμπούρης, Τζόλος 13 (2), Αρσενόπουλος 5 (1), Χρηστίδης 6, Μελισσαράτος 11, Νίκου 5.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 1, Παναγιωταράς 4, Κοντούδης 4, Παπανικολάου 11 (2), Μιλεντίγεβιτς 21 (6), Θεοδώρου 3, Μαστόρος 10, Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης, Φρέιτας 17 (3).

Ελευθερούπολη-Δάφνη Δαφνίου 89-71
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Ξέρας (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 22-15, 46-30, 70-50, 89-71
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 16 (1), Στυλίδης, Γοργόνης 2, Τσούτσος, Γκέλιος 3, Μοτσενίγος 11 (1), Καραγιώργος 4, Σταμπουλής 24, Καμπουρίδης 16 (2), Μπένας 5, Δεληγεώργης 8 (1).
Δάφνη Δ. (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 8, Σταυρακούκας 3 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Δομπρογιάννης 2, Αγγέλου 15 (2), Καννάς, Φιλιππάκος 15 (1), Γκάτζο 15 (1), Μπάλος 1, Αρνόκουρος 2, Κουρτίδης 3 (1).

Απόλλων Πάτρας-Τρίτων 79-58
Διαιτητές: Νάστος-Τσιμπούρης-Ασημακάκη (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 18-18, 49-35, 61-48,79-58
Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 8 (2), Νιφόρας 10, Κούτρας, Παπαφωτίου, Μπιλάλης, Τσάμης 15, Μολφέτας 22 (5), Ζούμπος 8 (2), Ξουλός, Μπαζίνας 10 (1), Τζακόπουλος, Εζόμο 6.
Τρίτων (Μιχελάκος): Παπαδημητρίου, Κουτούλας 2, Γάργαλης, Καλαντζής 7 (1), Κόκκαλης 17, Παπαρέγκας 8 (2), Μαλτέσιος 16, Σπυριδάκης 2, Κουκουνιάς, Βερτούδος 5 (1), Στανόγεβιτς 1.

Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης 60-70
Διαιτητές: Παναγιώτου-Κατραχούρας-Αναστόπουλος Αντ. (Τηγάνης)
Δεκάλεπτα: 13-13, 41-26,48-47, 60-70
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 8, Κάπρης 7 (1), Βαρδιάνος 4, Κερασοβίτης 1, Κουκουνιάς 10 (2), Κομποδιέτας 9 (2), Γκαβανόπουλος 15 (4), Χάλαρης 2, Φακοπουλίδης, Κωνσταντακόπουλος 4.
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 16 (1), Αντωνάκης 16 (2), Ναούμης 17 (3), Σαχπατζίδης 9, Ράπτης 6, Οικονομόπουλος 2, Μαργέλης, Γκάτζιος, Σκουλίδας 4.

Οίαξ Ναυπλίου-Φίλιππος Βέροιας 83-60
Διαιτητές: Σώμος-Στρέμπας-Πολυχρόνης (Πετρόπουλος)
Δεκάλεπτα: 18-19, 41-41, 69-56, 83-60
Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 10 (2), Ραζής, Κουμπούρας 15, Παπαντωνίου 5 (1), Τζόρτζεβιτς 18, Μιχόπουλος 3 (1), Βύρλας 3, Καλλινικίδης 7 (1), Σκορδάς 9, Μακρής 3 (1), Ζώρζος 2, Ψημίτης 8 (1).
Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 23 (1), Κοθράς 6 (2), Παραπούρας 9 (1), Φιλιππόπουλος 8, Ντρεκάλοβιτς 14 (1).

Βαθμολογία (σε 14 αγώνες)

1. Χαρίλαος Τρικούπης (14-0) 28
———————————
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων (12-2) 26
3. Απόλλωνας Πατρών (10-4) 24
4. Καρδίτσα (8-6) 22
5. Ψυχικό (8-6) 22
———————————-
6. Ελευθερούπολη (7-7) 21
7. Δάφνη Δαφνίου (7-7) 21
8. Κόροιβος Αμαλιάδας (6-8) 20
9. Ανατόλια (5-9) 19
10. Αγρίνιο (5-9) 19
———————————–
11. Οίακας Ναυπλίου (5-9) 19
12. Τρίτωνας (4-10) 18
13. Αμύντας (4-10) 18
14. Φίλιππος Βέροιας (4-10) 18
———————————–
15. Ολυμπιακός* (10-4) 18
16. Παγκράτι (3-11) 17

* Ο Ολυμπιακός έχει αρχίσει το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς

Επόμενη αγωνιστική (15η, 18-19/1)
Ανατόλια-Καρδίτσα (18/1)
Κόροιβος Αμαλιάδας-Οίαξ Ναυπλίου (18/1)
Παγκράτι-Αγρίνιο (18/1)
Δάφνη Δαφνίου-Ολυμπιακός B’ (18/1)
Τρίτων-Ελευθερούπολη (18/1)
Χαρίλαος Τρικούπης-Απόλλων Πάτρας (18/1)
Φίλιππος Βέροιας-Αμύντας (18/1)
Ψυχικό-Διαγόρας Δρυοπιδέων (19/1)

Σχετικά άρθρα