Μόνο ως επιτυχημένη μπορεί να κριθεί η φετινή σεζόν για τον Βύρωνα Βάτσιο, ο οποίος κατέκτησε μετάλλιο στην πρώτη του χρονιά στην Αθήνα.

Ο 19χρονος Ηπειρώτης γκαρντ, είναι ένα από τα next big things του ελληνικού μπάσκετ και πήρε το ασημένιο μετάλλιο με την ομάδα Νέων της Ένωσης Ιλίου (σ.σ. υπέγραψε φέτος για 1+1) στο Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ, καθώς στον τελικό ηττήθηκε με 57-54 από τον Ηλυσιακό με τον ίδιο να σημειώνει 9 πόντους με δύο τρίποντα.

Ο Βάτσιος έφυγε από τα Γιάννενα πρωταθλητής εφήβων πέρυσι με τον ΑΓΣΙ, ενώ αναδείχθηκε MVP του τελικού των Εφήβων στην ΕΣΚΑΒΔΕ. Έκανε το ντεμπούτο του στη Γ’ Εθνική με τον Βίκο Ζαγοροχώρια, ενώ προέρχεται από την ΚΑΕ Παραμυθιάς.

Επιπλέον συμμετείχε στα προκριματικά του πανελλήνιου πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη όπου και βγήκε δευτεραθλητής σε όλη τη Βόρεια Ελλάδα.

Στην Αθήνα είναι φοιτητής στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε ορισμένα highlights του Ηπειρώτη άσου από το παρελθόν, για τον οποίο το μετάλλιο που κατέκτησε στην Αθήνα είναι η… πυξίδα για το μέλλον που σαφώς του ανήκει!