Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης υπέγραψε τριετές συμβόλαιο με τους Μπακς, όπως πρώτο το Basketworld.net σας αποκάλυψε το πρωί της Τετάρτης (11/8) και μερικές ώρες αργότερα πέτυχε το πρώτο του καλάθι φορώντας τη φανέλα των «ελαφιών»!

Η ομάδα του Μιλγουόκι αντιμετώπισε τους Νετς στο Summer League του Λας Βέγκας, με τον 22χρονο Έλληνα γκαρντ να αγωνίζεται κανονικά και να σκοράρει το παρθενικό του καλάθι (οι πρώτοι του πόντοι σημειώθηκαν από δύο εύστοχες βολές), όπως μπορείτε να δείτε στο βίντεο που ακολουθεί:

Ο Καλαϊτζάκης ήταν η πρώτη αλλαγή των Μπακς και σημείωσε συνολικά στο α’ ημίχρονο 7 πόντους (2/3 δίποντα, 3/3 βολές) σε 9:54. Ολοκλήρωσε τον αγώνα στον οποίο οι Νετς νίκησαν 97-91 με 12 πόντους (3/4 δίποντα, 0/1 τρίπ., 6/7 βολές), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 4 λάθη και και 4 φάουλ σε 19 λεπτά συμμετοχής και ένα ντεμπούτο αναμφίβολα εξαιρετικό κι ελπιδοφόρο.