Η εκπληκτική Τσεχία νίκησε με 103-101 στην παράταση τον οικοδεσπότη Καναδά και τα ξημερώματα της Δευτέρας (2:05 πμ.) θα διεκδικήσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κόντρα σε Ελλάδα ή Τουρκία.

“Ήρωας” των Τσέχων, ο γκαρντ των Σικάγο Μπουλς Τόμας Σατοράνσκι, που με δύσκολο σουτ στα 1,9” πριν από το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Λάιλς βρήκε στο χρόνο που απέμενε ένα καλό σουτ στην εκπνοή, όμως ήταν άστοχος. Νωρίτερα ο Καναδάς είχε στείλει το ματς στην παράταση παρότι βρισκόταν στο -9 στα 44” με πρωταγωνιτή τον Ουίγκινς, ο οποίος ευστόχησε σε δύο τρίποντα κι ενώ οι Τσέχοι υπέπεσαν σε παιδαριώδη λάθη.

Ο Σατοράνσκι είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε με 31 πόντους (7/12 τρίποντα) και 5 ασίστ ο Μπλέικ Σιλμπ. Εξαιρετικός για τους νικητές και ο Οντρέι Μπάλβιν με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 τάπες.

Ο Αρ Τζάι Μπάρετ με 23, ο Άντριου Γουίγκινς με 22 και ο Νικέιλ Αλεξάντερ Γουόκερ με 21 πόντους ξεχώρισαν από την ομάδα του Νικ Νερς, που αν και φαβορί απέτυχε παταγωδώς να φτάσει στον τελικό, πληρώνοντας σε πολύ μεγάλο βαθμό την έλλειψη ομαδικότητας.

Δεκάλεπτα: 27-29, 44-52, 60-67, 94-94, 101-103 (παρ.)