Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2019 ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, οποίος μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο την εντός έδρας αναμέτρησή του με αντίπαλο την Απολλωνιάδα: 77-48!

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τους παίκτες με τα… διπλά δελτία από τον Απόλλωνα και ο ΑΣΣΑ επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και πανηγύρισε το νέο ροζ φύλλο που τον διατηρεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογικής κατάταξης. Η πρώτη περίοδος έληξε 18-9, ενώ το 36-18 του ημιχρόνου προανήγγειλε τη νίκη των γηπεδούχων, που “κλείδωσε” οριστικά και αμετάκλητα με το 61-31 της τρίτης περιόδου. Ο Βασίλης Νιπεργιάλης έδωσε σημαντικό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, βλέποντας και τους 12 να σκοράρουν!

ΑΣΣΑ: Παπαθανασόπουλος 4, Παπαγιάννης 4, Μαντούβαλος 4, Θεοδωρόπουλος 6(2), Τοπιντζής 6(2), Αντωνόπουλος 5 (1), Συνετός 11(2), Μαναβόπουλος 10, Κάλλης 3(1), Πίκιος 4, Αγραπιδάκης 2, Νικολόπουλος 18.
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ: Ματαράς 10, Καλογιάννης9(1), Ξούλος 11(2), Χριστόπουλος 9(1), Σωτηρόπουλος 4, Γεωργίου, Παρασκευόπουλος 5.