Ο αδικοχαμένος Στέφαν Γέλοβατς πριν από 3,5 χρόνια είχε σημειώσει ένα ακατάρριπτο ρεκόρ μέχρι και σήμερα στη VTB League.

Στις 15 Φεβρουαρίου 2018, όταν αγωνιζόταν με τη φανέλα της ρωσικής Νίζνι Νόβγκοροντ και σε αγώνα για τη VTB League εναντίον της Κάλεβ στο Ταλίν της Εσθονίας(103-97 νίκη για την ομάδα του στην παράταση), πέτυχε ρεκόρ 49 πόντων, ατομική επίδοση και κορυφαία ακόμη και σήμερα στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο αείμνηστος Σέρβος σέντερ εκείνο το βράδυ ήταν απλά ασταμάτητος. Η στατιστική εντυπωσιακή: 8/12 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 15/17 βολές και ακόμη 15 (13 αμυντικά, 2 επιθετικά) ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα, 10 κερδισμένα φάουλ και μόλις 2 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής. Συγκέντρωσε, επίσης, 55 βαθμούς στην αξιολόγηση που επίσης είναι επίδοση ρεκόρ στην ιστορία της VTB League.

Ο Γέλοβατς σημείωσε ανά περίοδο 7 πόντους στην 1η, 11 στη 2η, 14 στην 3η, 13 στην 4η και 4 πόντους στην παράταση.